Kuvano belo vino je aromatičan napitak pripremljen zagrevanjem belog vina sa šećerom, začinima i voćem.
Ovo vino se najčešće služi tokom hladnih zimskih dana, posebno za praznične prilike.
Popularno je zbog svoje blagosti i osvežavajućeg ukusa koji se odlično kombinuje sa raznim desertima.
Ingredients
Directions
U jednu šerpu pomešajte 1 litar vina, 45ml soka od narandže i 20 kašičica šećera.
Ukoliko kuvate 300-500ml belog vina, dodajte 10-12 kašičica šećera, ostalo je sve isto.
Mešajte sve to dok se šećer koji ste dodali ne otopi, a zatim dodajte sve ostale sastojke i kuvati nekih 20 do 30 minuta na laganoj temperaturi, pazeći da ne provri.
Temperatura ne bi trebalo da prelazi 75°C kako alkohol ne bi ispario.
Nakon toga probajte vino i prilagodite slatkoću i začinjenost po svom ukusu.
Notes
Recept za kuvano belo vino
Recept se ne razlikuje mnogo od klasičnog recepta za kuvano vino.
U jednu šerpu pomešajte 1 litar vina, 45ml soka od narandže i 20 kašičica šećera.
Ukoliko kuvate 300-500ml belog vina, dodajte 10-12 kašičica šećera, ostalo je sve isto.
Mešajte sve to dok se šećer koji ste dodali ne otopi, a zatim dodajte sve ostale sastojke i kuvati nekih 20 do 30 minuta na laganoj temperaturi, pazeći da ne provri.
Temperatura ne bi trebalo da prelazi 75°C kako alkohol ne bi ispario.
Nakon toga probajte vino i prilagodite slatkoću i začinjenost po svom ukusu.
Koje belo vino je najbolje za kuvanje?
Za pripremu kuvanog belog vina najbolje je koristiti suva bela vina sa blagim voćnim notama, poput Sauvignon Blanc, Chardonnay ili suvi Rizling. Izbegavajte skupa vina, jer se tokom kuvanja aroma menjaju i dodatni začini preuzimaju glavnu ulogu. Važno je odabrati vino koje ima svežinu i kiselost, kako bi napitak bio osvežavajuć i izbalansiran.
Saveti stručnjaka za pripremu
Enolozi preporučuju da koristite suvo belo vino srednje cene, jer njegova kiselost doprinosi osvežavajućem ukusu. Takođe, začine je najbolje koristiti u celosti, a ne mlevene, kako biste izbegli zamućenje napitka.
Za dodatnu aromu, napitak možete ostaviti da odstoji nekoliko sati pre posluživanja.
Začini i dodaci za savršen ukus
Cimet i karanfilić su nezaobilazni za pripremu kuvanog belog vina, dok dodatak muskatnog oraščića i vanile može doprineti bogatijem ukusu.
Ukoliko želite egzotičniju notu, možete dodati i komadić đumbira ili anis. Voćni dodaci poput kriški jabuke ili limuna takođe su popularni i doprinose raznovrsnosti ukusa.
Hrana koja se idealno slaže uz kuvano belo vino
- Lagani deserti poput kolača sa voćem i biskvita
- Slani zalogaji poput krekera sa sirom
- Pečeni orasi
- Blago začinjeni brusketi
Kombinacija toplog vina i ovih jela stvara jedinstveno iskustvo koje dodatno greje u hladnim zimskim večerima.
Da li je kuvano belo vino dobro za prehladu?
Tradicionalno, kuvano vino se smatra korisnim tokom prehlade, jer sadrži začine poput cimeta i karanfilića koji mogu imati blagotvoran uticaj na disajne puteve.
Toplota napitka pomaže u ublažavanju simptoma poput grlobolje, dok voćne note pružaju dodatnu hidrataciju. Naravno, umerenost je ključ, jer alkohol u prekomernim količinama može imati suprotan efekat.
Kuvano belo vino, zahvaljujući začinima poput cimeta i karanfilića, može doprineti jačanju imunološkog sistema. Ovi začini imaju antioksidativna svojstva koja pomažu u borbi protiv slobodnih radikala.
Kalorijska vrednost jedne šolje iznosi oko 120-150 kalorija, u zavisnosti od količine šećera.
Pića slična kuvanom belom vinu
Osim kuvanog belog vina, popularno je i kuvano crno vino, koje se priprema na sličan način, ali koristi crna vina poput Merlota ili Cabernet Sauvignona.
Kuvana rakija je takođe omiljen izbor u mnogim krajevima Balkana, posebno u Srbiji, gde se rakija zagreva sa šećerom, što daje intenzivan i aromatičan napitak idealan za hladne zimske dane.
Još jedno slično piće je „Glögg,“ koji je tradicionalan u skandinavskim zemljama i često sadrži dodatke poput suvog grožđa i badema.
Pored toga, postoji i bezalkoholna verzija pripremljena od voćnih sokova i začina, idealna za decu i one koji ne konzumiraju alkohol.
Kuvano belo vino u različitim kulturama
U Skandinaviji, kuvano belo vino poznato je kao „Glögg,“ gde se često dodaju bademi i suvo grožđe. U Nemačkoj, ovaj napitak je deo božićnih tržnica, dok se u Francuskoj kombinuje sa lokalnim začinima i medom.
U Sloveniji i Hrvatskoj, kuvano vino je nezaobilazno na zimskim manifestacijama, gde se nudi u različitim varijacijama.
Uživanje u kuvanom belom vinu nije samo pitanje ukusa, već i stvaranja posebnih trenutaka tokom hladnih zimskih večeri. Njegova priprema nudi prostor za kreativnost, a deljenje sa porodicom i prijateljima donosi toplinu koja nadmašuje aromu samog napitka.
Eksperimentišite sa začinima i dodacima kako biste pronašli svoj savršeni recept, jer upravo takvi trenuci čine zimu nezaboravnom!
Ostavite komentar