Jagermeister – Najpoznatiji biljni liker na svetu

jeger biljni liker

Jagermeister – Istorija i Poreklo

Jagermeister (nem. Jägermeister), najpoznatiji liker na svetu, simbol nemačke, prvi primerak ovog likera napravljen je 1934. godine od strane nemačkih trgovaca Wilhelma i Curta Mast-a.

Ovo intrigantno piće u sebi sadrži čak 56 različitih biljaka i začina, većina sastojaka se čuva u velikoj tajnosti, tako da niko zapravo ne zna šta se sve nalazi unutar samog pića. Procenat alkohola ovog pića je samo 35% što ga čini popularnim među oba pola, a za razliku od drugih biljnih likera, Jagermeister nije gorak, već  ima jak sladunjav ukus. Put ovog pića od proizvodnje do prodaje traje čak 365 dana, kroz taj period vrši se veliki broj provere kvaliteta samog pića.

Kako se pije Jagermeister?

Baš zbog te slatkoće, ukoliko pijete čist Jeger, najbolje je da ga potpuno ohladite, jer tada ima mnogo upečatljiviji ukus i lakše prolazi kroz grlo.

Sama kompanija savetuje da se boca Jegera drži na temperaturi između  −15 i −11 stepeni celzijusa, iako ovo nije striktno pravilo kojeg se treba držati. Izbegavajate da stavljate led u ovo piće, time ćete samo narušiti njegovu upečatljivu aromu.

Ukoliko nemate mesta da ohladite flašu, kao alternativu možete ohladiti i čaše, samo budite pažljivi da ne dođe do pucanja.

Jagermeister
Ohlađeni Jeger

Jeger se inače služi kao aperitiv, ali takođe i kao dodatak za mnoge alkoholne koktele, od kojih su najpoznatiji:

  • Liquid Heroin“ (44mL Scnappsa od mente i Jegera, prošejkati sa ledom i servirati)
  • Starry Night„, (Jeger, liker od vanile i sok od narandže)
  • The Redheaded Slut„, (Jeger, liker od breskve i sok od brusnice)
  • A Surfer on Acid„, (Jeger, liker od kokosa, sok od ananasa, dodati u podjednakim količinama i promešati)
  • Jager Bomb„, (Šot čašice potopljene u čašu Red-Bulla ili ukoliko nemate njega, možete koristiti bilo koje drugo energetsko piće)

Dobre i loše strane Jegera

S obzirom da se u Jegeru nalazi toliko različitih biljaka i začina, prema određenim istraživanjima, poznati magazin WEBMD je izneo da umereno konzumiranje ovog pića može pozitivno uticati na zdravlje čoveka tako što:

  • Smanjuje nivo šećera u krvi,
  • Smanjuje rizik od moždanog udara,
  • Smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Isti magazin takođe naglašava da ovo piće može i negativno uticati na zdravlje ljudi, uostalom kao i sva druga pića ukoliko se konzumiraju u preteranim količinama, posledice koje se mogu desiti su:

  • Povećan rizika od zavisnosti,
  • Povećan rizika od smrti, ukoliko se pije više od dva pića svakog dana, tzv. bindžovanje još više povećava rizik od smrti,
  • Povećana gojaznost (zbog velikog broja kalorija koje sadrži samo piće),
  • Bolesti jetre.

Jeger Cena

U Srbiji jegermajster se najviše prodaje u ambalažama od 1L i 0.7L, dok se u drugim zemljama mogu naći i manje ambalaže od 0.5L i 0.33L, što ga čini jednim od glavnih likera na tržištu. Cene Jegera u svetu ne razlikuju se mnogo od cena u Srbiji.

Cena za Jeger od 1L se uglavnom kreće od 2300+ dinara, dok je cena za 0.7L od 1500+ dinara, takođe u supermarketima se mogu naći i pakovanja sa čašicama (dve šot čašice), uglavnom s početnom cenom od 1700+ dinara.

U kafićima i noćnim  klubovima cena Jegera dosta varira od ekslukzivnosti samog mesta. U popularnim noćnim klubovima i kafićima cena jedne čašice jegera će biti poprilično visoka, 300+ dinara, te ako želite da konzumirate ovo piće tokom noćnog izlaska pripremite dobar budžet za to.

Cene koktela koji sadrže Jeger u sebi kreću se u rasponu od 300 do 700 dinara.

Najpoznatije alternative ovom likeru na našim prostorima su Pelinkovac i Gorki list, međutim za razliku od Jegera, oni su dosta gorčeg ukusa, ali su i značajno jeftiniji. Takođe su i cene niže u odnosu na Jeger.

Popularnost Jegera u Svetu

Kako vodi poreklo iz Nemačke ovaj liker je najpopularniji u toj zemlji. Nemci ga često konzumiraju u obliku Jager Bomb koktela, gde se šot čašica Jegermeistera potapa u čašu energetskog pića najčešće Red Bulla i zatim se brzo ispija. Takođe, veoma je populran u Americi gde se često koristi za pravljenje različitih alkoholnih koktela, ali se takođe pije i u čistom obliku. Ljubitelji ovog biljnog likera ga često konzumiraju kao digestiv, a u mnogim barovima možete ga naći kao deo raznovrsnih koktela ili šot bombi.

Zaključak

Jagermeister je više od običnog likera – to je simbol nemačke kulture, kvaliteta i tajnovitosti. Sa 56 različitih biljaka i začina, Jagermeister je neosporno jedan od najkompleksnijih likera na svetu.

Prilikom konzumiranja, hladnoća jegera je ključna – ohlađen Jegermajster je najukusniji. Kao i što je spomenuto u tekstu, ovo piće se može piti čisto ili se koristiti kao dodatak u mnogim popularnim koktelima.

Umereno konzumiranje Jagermeistera može imati pozitivan uticaj na zdravlje, dok preterana konzumacija može imati ozbiljne posledice po organizam. Zdrava ravnoteža je ključ!

Bez obzira da li ga volite zbog njegovog neobičnog ukusa ili tajnovitosti koja ga okružuje, Jagermeister ostaje jedno od najomiljenijih pića širom sveta.

Iako internetom kruži legenda kako se u sastojcima ovog pića nalazi krv jelena i losa, ne treba verovati u to već jednostavno uživati u očaravajućem ukusu ovog pića.

Koliko vam je ovaj članak bio od koristi?

Klikni na zvezdicu kako bi dao ocenu ovom članku!

Prosečna ocena 4.4 / 5. Broj glasova: 61

Ovaj članak nema ocena! Budi prvi koji će dati ocenu ovom članku.